کهنه شور لباسشویی

کهنه شور لباسشوییچگونه لکه ها را از لباس ابریشم جدا کنیم نام این مقاله است.

وب سایت مینی واش سنتر ارائه کننده کهنه شور لباس شویی و مینی واش و مقالات مربلوط به بهداشت و نظافت است که در ادامه مقالات قبلی تحت عناوین مینی واش و کهنه شور کودک ارائه گردیده. امیدواریم از آن لذت ببرید.

لباس های ابریشم را مجدداً درخشان و براق کنید!

Mary Marlowe Leverette
Mary Marlowe Leverette

نوشته شده توسط مری مارلو لورت (Mary Marlowe Leverette 2018) به روز شده 10/02/2019 و ترجمه شده در تاریخ 3/2/2020 توسط تیم حرفه ای مینی واش سنتر

 

 

 

پارچه های ابریشمی به دلیل لوکس بودن و زیبایی های فراوان، قرن هاست که بخشی از گنجینه و پوشش اعیان و اشراف هستند. ممکن است از پوشیدن لباس های ابریشمی یا استفاده از روبالشی ابریشمی خودداری کنید زیرا فکر می کنید ابریشمی بسیار گران است یا مراقبت از آن سخت است. شاید تعجب کنید که بدانید ممکن است بتوانید لکه ها را از روی این سطوح به راحتی از بین ببرید و درخشش لباس ابریشمی خود را با ساده ترین وسایل خانگی بازیابی کنید!

دو نکته مهم در ابتدا:

اول) برای اطمینان از اینکه ابریشم قابل شستشو است، برچسب پوشاک (چسبیده شده به پارچه) را بخوانید

و دوم) هرگز از پاک کننده لکه ها و یا سفید کننده خشن (وایتکس) در هر نوع ابریشم استفاده نکنید

برچسب مراقبت از لباس
برچسب مراقبت از لباس

قبل از تمیز کردن یا تلاش برای از بین بردن لکه، همیشه با خواندن برچسب های مخصوص روی لباس های ابریشمی شروع کنید. اگر برچسب می گوید “خشک تمیز” ، این روش تمیز کردن توصیه شده توسط سازنده است. اما ممکن است تنها این روش تمیز کردن کارایی نداشته باشد.

لباس های ابریشمی اغلب با موفقیت قابل شستشو هستند و به راحتی تمیز می شوند. مگر در مواردی که لکه ها کمی با ساختار نخ ابریشم، سازگاری و به روی آنها ماندگار باشند.

با این حال اگر برچسب می گوید “فقط خشک تمیز می شود” آن را باور کنید. این پوشاک ممکن است دارای الیاف و متریال داخلی باشد که با شستن دست ها خراب می شود.

READ  کهنه شور نوزاد

آزمایش ابریشم

قبل از اینکه پارچه ابریشم را با دست بشویید، این تست ساده را امتحان کنید:

ابریشم را در دست بگیرید و کمی مچاله کنید. سپس رها کرده و بگذارید بماند. اگر پارچه به سرعت صاف شود  ابریشمی با کیفیت است و شستشوی دست را به خوبی تحمل میکند. اگر اینطور نیست، آن را به یک ماده پاک کننده خشک بسپارید و گرنه خطر خراب کردن این پوشاک را دارید.

الیاف ابریشم از پروتئین ساخته شده و هنگام لکه برداری با محصولات حذف لکه و در حین تمیز کردن می توانند واکنش متفاوتی نشان دهند (رنگ آنها تغییر کند یا بافت پارچه بهم بریزد)

قبل از شستشو پارچه ابریشم، آزمون برای colorfastness طریق رنگ دادن پارچه مخصوصاً بر روی بخش های درز در داخل آن را نشان خواهد داد. این آزمون به ما میگوید که قبل از استفاده از هر نوع مواد سفید کننده یا مواد تمیز کننده قوی، ابتدا باید لباس را برای استحکام رنگ آزمایش کنید. حتی سرکه یا جوش شیرین که کاملاً ملایم هستند، می توانند به لباس هایی که رنگی ندارند، آسیب برساند!

تست colorfastness در لکه برداری ابریشم از طریق کهنه شور لباسشویی
تست colorfastness در لکه برداری ابریشم از طریق کهنه شور لباسشویی

تست colorfastness لباس

این نوع تست در اصطلاح عامیه پخش شدن رنگ از یک پارچه به پارچه دیگر و یا تغییر رنگ پارچه است که در اصطلاح عامه به رنگ دادن مشهور است. بهترین روش برای تست رنگ دادن، پیدا کردن یک قطعه پنهان از لباس یا هر قسمت پنهان پارچه است. سعی کنید از پشت درز های پنهان پایین لباس هایی استفاده کنید، زیرا درزهای داخلی معمولاً یک شرط ایمن از دید مخاطبین هستند. همیشه این احتمال وجود دارد که این تست رنگ، کمی از پارچه را بین ببرد، بنابراین محلی را انتخاب کنید که مورد توجه واقع نشود.

مواد پاک کننده لباسشویی یا پاک کننده لکه را روی قسمت مخفی بمالید و سپس محل را با یک پارچه پنبه سفید تمیز آغشته کنید. از پارچه ای با رنگ سفید یا بسیار سبک استفاده کنید تا بتوانید هرگونه انتقال رنگ را مشاهده کنید. اگر رنگ لباس، از روی پارچه پاک شد، از مواد تمیز کننده آن روی کل لباس استفاده نکنید.

READ  لکه های خردل و چگونگی حذف آن از روی لباس، فرش و اثاثه یا لوازم داخلی

هیچگاه از یک پاک کننده لکه تجاری (انواع وایتکس یا سفید کننده ها) روی ابریشم استفاده نکنید. لکه برداری با پاک کننده قوی صنعتی می تواند باعث رنگ دادن و آسیب به پایان برسد. کل لباس را بشویید و زمان بیشتری برای خیس خوردن پارچه دهید تا لکه های مواد غذایی از بین بروند.

همچنین هیچ سفید کننده ای بر پایه اکسیژن یا کلر مبتنی بر کلر وجود ندارد که استفاده از آن روی ابریشم بی خطر باشد. الیاف ابریشم در سفید کننده کلر حل می شود. حتی محلول های رقیق شده سفید کننده کلر باعث زرد شدن دائمی، از بین رفتن رنگ و ضعیف شدن ابریشم می شوند.

پس از اینکه مایع تمیز کننده ی پارچه ابریشم مناسب خود را (از میان مواد پاک کننده خود) پیدا کردید، به نرمی پارچه را (بدون چروک کردن) خیسانده و به آرامی با مایع تمیز کننده (لکه بر استانداردی که پیدا کردید) لکه برداری کنید.

هنگامی که آماده خشک کردن پارچه هستید، پارچه را مچاله نکنید. وقتی ابریشم خیس است، الیاف شکننده هستند و می توانند شکسته شوند. آب را به آرامی از آب خارج کنید یا در یک حوله تمیز و سفید بپیچید تا رطوبت آن از بین برود. حتی در گرمای کم از دستگاه خشک کن استفاده نکنید. لباس های ابریشمی را در صورت امکان یا به خوبی از روی قفسه خشک کن صاف کنید.

لکه برداری ابریشم از طریق کهنه شور لباسشویی
لکه برداری ابریشم از طریق کهنه شور لباسشویی

لکه های مواد پاک کننده ظریف

اگر لکه های خاصی مشاهده می کنید، فقط یک تکه از مواد شوینده ملایم را که به طور “ظریف” مشخص شده است مستقیماً روی لکه بمالید (نام های تجاری توصیه من Tide یا Woolite است). با انگشتان دست خود در مواد شوینده کار کنید و بگذارید حداقل 15 دقیقه قبل از شستن دست تمام ابریشم ابریشم کار کند.

از شستشو سرکه / آب استفاده کنید

1/2 فنجان سرکه سفید مقطر را به آب شستشو اضافه کنید. این کمک خواهد کرد که پوشاک درخشش خود را حفظ یا بازیابی کند.

READ  مینی واش 3 کیلویی

چگونه می توان رنگ پریدگی ابریشم را از بین برد

اگر پارچه ابریشمی دارید که درخشش خود را از دست داده و کسل کننده شود. این کدر بودن مربوط به لکه نیست، بلکه بیشتر شبیه یک لایه سفید است که کل پوشاک را پوشانده است. شما می توانید در چند مرحله برخی از درخشش اصلی پوشاک را بازیابی کنید:

در محلول سرکه خیس کنید

در یک سطل بزرگ، 1/4 فنجان سرکه مقطر سفید را به هر گالن آب ولرم اضافه کنید. خوب مخلوط کنید. کاملاً لباس را زیر آب بکشید و دور آن بچرخانید تا پارچه کاملاً خیس شود. از آب سرکه خارج کرده و چندین بار در آب تمیز بشویید. چلاندن و پیچاندن با هدف حذف آب نیاز نیست!

حوله حوله را به آرامی خشک کنید

این پوشاک را روی یک حوله سفید تمیز سنگین بپاشید و بپیچید تا آب جذب شود. حرکات خود را ادامه دهید و مراحل را با حوله های تمیز و تمیز تکرار کنید تا جذب بسیاری از آب شود.

از گرمای زیاد خودداری کنید

با استفاده از چوب لباسی به شکل پلاستیکی یا قالب، لباس یا پارچه را خشک کنید. از گرمای مستقیم بپرهیزید و این را بدانید که پارچه ابریشم نباید در آفتاب آویزان شود. در حالی که هنوز از گرمای کم مرطوب استفاده می کنید، پوشاک را از طرف پشت (زیر پارچه) خود آویزان کنید (که کمتر نور آفتاب ببیند)

حرارت می تواند به ابریشم آسیب برساند

درجه حرارت بسیار بالا هنگام اتو زدن باعث ابریشم، باعث آسیب به پشم و یا سایر الیاف پروتئینی می شود. با شروع حرارت مستقیم به این الیاف، تغییر فرم پارچه یا زردی رخ می دهد. الیاف سوخته شده به هیچ عنوان قابل احیا نیستند. همیشه در هنگام فشار دادن ابریشم و یک پارچه پرس، از کمترین دمای گرمایش بر روی اتو خود استفاده کنید تا از آسیب رساندن ابریشم به لکه های آب جلوگیری کنید.

منابع و مواخذ مقاله کهنه شور لباسشویی:

What Is Colorfastness in Clothing?

دیدگاه‌ خود را بنویسید

hiden BY Razhur.com